ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2010 року м. Київ П-200/10
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого судді
Розваляєвої Т. С.,
суддів
Головчук С. В.,
Рецебуринського Ю. Й.,
Ханової Р. Ф.,
Черпака Ю. К.,
секретаря судового засідання Фурдичка Б. М.,
за участю: позивача –ОСОБА_6,
представника відповідача –Лаптієва А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до Верховної Ради України про зобов’язання скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області 31 жовтня 2010 року,
встановив:
Депутат Цюрупинської міської ради V скликання ОСОБА_6 звернувся з позовом до Верховної Ради України, і з врахуванням уточнених позовних вимог просив зобов’язати Верховну Раду України скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області 31 жовтня 2010 року.
Позивач зазначив, що 26 березня 2009 року обраний депутатом Цюрупинської міської ради; термін його повноважень визначений діючою Конституцією України (254к/96-ВР) та засвідчений посвідченням депутата міської ради V скликання, виданим 25 квітня 2006 року, яке дійсне по квітень 2011 року. 01 липня 2010 року Верховною Радою України розглянутий проект постанови та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України прийнята постанова № 2412-V1 (2412-17) "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році".
Просив зобов’язати Верховну Раду України скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області 31 жовтня 2010 року, оскільки постанова протирічить висновкам, викладеним в рішеннях Конституційного Суду України від 4 червня 2009 року № 13-рп/2009 (v013p710-09) у справі за конституційним поданням Київської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 141 Конституції України та від 17 червня 2010 року № 2-в/2010 у справі за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України (254к/96-ВР) (щодо строків повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів) вимогам статей 157, 158 Конституції України (справа про внесення змін до статей 136, 141 Конституції України).
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.
Представник відповідача позов не визнав, вказуючи, що такі вимоги є намаганням втрутитися в нормотворчу діяльність Верховної Ради України.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню.
01 липня 2010 року Верховною Радою України прийнята постанова № 2412- VI (2412-17) , якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 31 жовтня 2010 року.
Вибори є національним процесом, вихідним принципом організації державного механізму та системи місцевого самоврядування. Основними концептуальними засадами виборчого права в Україні, що викладені в Конституції, є його змагальність, поширення на всіх без винятку громадян України, які мають право голосу.
Згідно з чинною Конституцією України (254к/96-ВР) вибори до органів місцевого самоврядування є вільними і здійснюються на основі загального, рівного і прямого виборчого права таємним голосуванням терміном на 4 роки.
За часом проведення виборів стаття 14 Закону № 1667-1V (в редакції на день прийняття спірної постанови) передбачала: чергові вибори, що проводяться в період закінчення строку повноважень, передбаченого Конституцією і законами України для функціонування певного виду виборного органу або посади; позачергові або дострокові вибори, що проводяться в разі дострокового припинення повноважень, передбаченого Конституцією і законами України функціонування певного виду виборного органу або посади.
За статтею 2 Закону України "Про порядок обчислення скликань представницьких органів місцевого самоврядування (рад)" від 24 червня 2004 року N 1866-IV обрання нового складу представницького органу місцевого самоврядування (ради) на позачергових виборах не вважається новим скликанням цього представницького органу.
Конституційний Суд України, виходячи з системного аналізу Конституції та законів України, які регулюють питання організації, формування та діяльності органів місцевого самоврядування, в своєму рішенні № 13-рп/2009 (v013p710-09) від 4 червня 2009 року у справі за конституційним поданням Київської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 141 Конституції України дійшов висновку, що порядок обчислення строків повноважень депутатів сільської, селищної, міської, районної, обласної ради пов'язаний зі статтею 2 вказаного Закону. Роз’яснив, що положення частин першої, другої статті 141 Конституції України, що встановлюють строки, на які обираються депутати до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради чи сільський, селищний, міський голова, слід розуміти так, що при обранні цих осіб на передбачених Конституцією України (254к/96-ВР) чергових та позачергових виборах на них поширюються відповідно п'ятирічний та чотирирічний строки повноважень. В зв’язку з цим, визнав такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним), положення статті 2 Закону України "Про порядок обчислення скликань представницьких органів місцевого самоврядування (рад)" від 24 червня 2004 року N 1866-IV.
Частиною 8 статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. Аналогічний законодавчий підхід застосований також і щодо строку повноважень сільських, селищних, міських голів (частина 1 статті 42 зазначеного Закону).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що термін проведення всіх чергових виборів усіх депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів визначається узгоджено.
Єдиним органом, який відповідно до своїх повноважень за пунктом 30 частини 1 статті 85 Конституції України визначає термін проведення чергових виборів органів і посадових осіб місцевого самоврядування, є Верховна Рада України.
Чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів відбуваються одночасно.
Постановою від 1 липня 2010 року № 2412- VI (2412-17) "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році"Верховна Рада України призначила саме чергові вибори, тобто вибори, які проводяться одночасно на всій території держави.
Позивачем заявлено позов про зобов’язання Верховної Ради України скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області у 2010 році 31 жовтня 2010 року.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (пункт 1 частини 2 статті 17 КАС України).
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 17 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Позивачем заявлено позов про зобов’язання Верховної Ради України скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області у 2010 році 31 жовтня 2010 року.
Питання про проведення чергових виборів депутатів місцевих рад вирішується Верховною Радою України шляхом прийняття відповідного рішення. При цьому Верховна Рада України реалізує свою нормотворчу функцію.
З огляду на положення КАС України (2747-15) щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які Конституцією України (254к/96-ВР) віднесені до компетенції цього органу державної влади.
З огляду на викладене підстави для задоволення позову відсутні
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160 - 163, 167, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
В позові ОСОБА_6 до Верховної Ради України про зобов’язання Верховної Ради України скасувати проведення чергових виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області 31 жовтня 2010 року відмовити.
постанова є остаточною і не підлягає оскарженню в апеляційному чи касаційному порядку.