ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" вересня 2010 р. м. Київ К-4281/08
Колегія суддів першої судової палати Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого – Кравченко О.О.
Суддів: Леонтович К.Г., Черпіцької Л.Т., Конюшка К.В.,Харченка В.В.
При секретарі –Гутніченко А.М.
За участю –
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за касаційною скаргою заступника прокурора Одеської області на постанову господарського суду Одеської області від 29 березня 2007 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2008 року у справі за позовом першого заступника прокурора м. Одеси в інтересах Одеського обласного головного управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах до Одеської міської ради, за участю третьої особи - Управління земельних ресурсів Одеської міської ради про скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2007 року перший заступник прокурора м. Одеси в інтересах Одеського обласного Головного управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради, за участю третьої особи - Управління земельних ресурсів Одеської міської ради про скасування рішення Одеської міської ради №354-У від 29.09.2006 року "Про продаж земельних ділянок, розташованих в м. Одесі, на земельному аукціоні".
В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що зазначене рішення є незаконним та підлягає скасуванню з підстав порушення ч.6 ст. 123, ч.2 ст. 127, ч.4 ст. 128, ст. 186 Земельного кодексу України та Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої Наказом Держкомзему України №391 від 03.12.2004 року (z1618-04)
, оскільки на момент прийняття Одеською міською радою оскаржуваного рішення, проекти відведення 31 земельної ділянки, зазначених у затвердженому рішенням переліку земель, що підлягають продажу, на землевпорядну експертизу не надавалися та висновки такої експертизи відсутні.
Крім того, перший заступник прокурора зазначив, що по 3 земельним ділянкам Державним управлянням екології та природних ресурсів в Одеській області надані негативні висновки по проектам відведення земельних ділянок, а ще по 7 проектам висновок не надано взагалі. Ненадання висновків Державним управлянням екології та природних ресурсів в Одеській області по проектам відведення окремих земельних ділянок разом з іншою документацією на землевпорядну експертизу не дає можливості оцінити питання дотримання законодавства при складанні проектів та подальшому відведенню відповідних земельних ділянок, що, на думку першого заступника прокурора, порушує права спеціально уповноваженого органу в сфері проведення державної землевпорядної експертизи. Прокурор вказав, що вказані обставини не були взяті до уваги при прийнятті міською радою рішення, а тому рада розпорядилась земельними ділянками з порушенням приписів Земельного кодексу України (2768-14)
. Територіальним органом Держкомзему України в Одеській області є Одеське обласне Головне управління земельних ресурсів, в інтересах якого і подано даний адміністративний позов.
Постановою господарського суду Одеської області від 29.03.2007р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2008р., в задоволенні позову відмовлено. Суди вмотивували свої висновки посиланням на те, що проекти відведення земельних ділянок містять передбачені погодження відповідних органів. По проектам відведення зазначених земельних ділянок та звітам про експертну грошову оцінку надані відповідні висновки державної експертизи землевпорядної документації, вказані у цих висновках зауваження виправлені, про що здійснені відповідні відмітки.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, заступник прокурора Одеської області подав касаційну скаргу, у якій ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення яким позов задовольнити, посилаючись при цьому на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, прокурора,який підтримав касаційну скаргу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга заступника прокурора Одеської області задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29 вересня 2006 року Одеською міською радою було прийнято рішення №354-У "Про продаж земельних ділянок розташованих у м. Одеса, на земельному аукціоні", яким затверджено технічні паспорти земельних ділянок, розташованих у м. Одеса, і призначених для продажу на земельних торгах у формі аукціону, затверджено стартові ціни земельних ділянок згідно з додатком. Вирішено провести земельні торги у формі аукціону в 2006-2007 роках та продати земельні ділянки переможцям аукціону за результатами земельних торгів, а також доручено Одеському міському голові укладати договори купівлі-продажу земельних ділянок.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що проект землеустрою є складовою технічного паспорта земельної ділянки. Пунктом 1.11. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої Наказом Держкомзему України №391 від 03.12.2004 року (z1618-04)
, визначено, що державна експертиза проводиться до затвердження органами державної влади, місцевого самоврядування або власниками землі відповідної землевпорядної документації, або до прийняття рішення про набуття, зміну та припинення прав на землю та видачі документів, що посвідчують права на неї.
Відповідно до Положення про технічний паспорт земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2002 року № 648 (648-2002-п)
, було складено технічні паспорти земельних ділянок, продаж яких здійснено на аукціоні. Для складання технічного паспорту використовуються дані державного земельного кадастру, матеріали землевпорядної та містобудівної документації, дані державного реєстру земель, звіти про експертну грошову оцінку, інші документи. Проекти відведення земельних ділянок містять передбачені погодження відповідних органів. По проектам відведення зазначених земельних ділянок та звітам про експертну грошову оцінку надані відповідні висновки державної експертизи землевпорядної документації. Вказані у цих висновках зауваження виправлені, про що здійснені відповідні відмітки.
Судова колегія погоджується з такими висновками суду першої та апеляційної інстанцій та вважає, що при вирішенні справи судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального та процесуального права, а тому підстав для задоволення касаційної скарги не знаходить.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів –
Ухвалила:
Касаційну скаргу заступника прокурора Одеської області залишити без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області від 29 березня 2007 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у порядку та у строки, передбаченими статтями 235- 238 КАС України.
Судді: