ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" липня 2010 р. м. Київ № К-13673/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.
Гашицького О.В.
Горбатюка С.А.
Штульмана І.В.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку попереднього
розгляду касаційну скаргу
управління праці
та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради
Донецької області на постанову Єнакіївського міського суду
Донецької області від 11 грудня 2008 року та постанову Донецького
апеляційного адміністративного суду
від 13 лютого 2009 року у справі за позовом
ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення
Єнакіївської міської ради Донецької області про визнання
неправомірними дій та стягнення недоплачених сум допомоги по
догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому зазначала, що відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"вона має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яку у 2007 році у відповідних розмірах не отримувала, оскільки відповідач нараховував зазначену допомогу не у відповідності з цим Законом (2811-12) , а на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , що призвело до порушення її прав.
Постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 11 грудня 2008 року позов задоволено частково.
Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області у виплаті здійснити виплату ОСОБА_6 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1012,48 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 11 грудня 2008 року змінено.
В резолютивній частині постанови зазначено наступне: "Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради щодо відмови у виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років ОСОБА_6 неправомірними".
В абзаці 2 резолютивної частини постави викладено в наступній редакції: "Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_6 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років у розмірі 763,55 грн.".
В решті постанову суду першої інстанції залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями, управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції і постановити нове - про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 доньки ОСОБА_7, позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначені обставини визнані сторонами.
Разом з цим, при нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги, відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) .
Задовольняючи позов, суди виходили з того, що бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"була протиправною.
З таким висновком погоджується колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом (2811-12) має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня – 434 гривні, з 01 квітня –463 гривні, з 01 жовтня –470 гривень.
Водночас, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
у 2007 році, то пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 12, частини 1
статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , в тому числі і пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до вимог 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що після ухвалення рішення Конституційним Судом України відмова управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області у виплаті позивачу допомоги в розмірах, встановлених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми'є протиправною та безпідставною.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення конкретних сум, відповідність їх розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, та дійшли обґрунтованого висновку щодо часткового задоволення позову.
Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується і з апеляційним судом, який дійшов висновку про доцільність часткової зміни постанови суду першої інстанції, - з підстав викладених в рішенні апеляційного суду.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених у постанові апеляційного суду, а також - в незміненій частині рішення суду першої інстанції.
Постановлені у справі рішення суду першої інстанції в незміненій частині та рішення апеляційного суду є законними і обґрунтованими, а тому підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 11 грудня 2008 року в незміненій частині та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку –залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: