ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" червня 2010 р. м. Київ К-43330/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Смоковича М.І.,
Мироненка О.В.,
Мороз Л.Л.,
Чумаченко Т.А.,
провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 25 травня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 вересня 2009 року,
в с т а н о в и л а:
У березні 2009 року ОСОБА_6 пред’явив у суді позов до Управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області (далі –УПФ) про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок раніше призначеної державної та додаткової пенсії, виплата яких передбачена статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтував тим, що належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, й отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом (796-12)
, звернувся до УПФ з заявою про приведення їх у відповідність до вимог закону. Однак, відповідач відмовив йому в цьому.
Просив суд визнати такі дії відповідача протиправними та зобов’язати усунути вказані порушення, провівши перерахунки пенсій з 1 серпня 2006 року та виплачувати їх з наступним збільшенням розміру відповідно до змін чинного законодавства.
Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 25 травня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_6, та зобов’язано здійснити перерахунок державної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсії за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, надбавки інваліду війни ІІІ групи у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком та цільової грошової допомоги як інваліду війни ІІІ групи в сумі 50 гривень, починаючи з 1 січня 2009 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 вересня 2009 року постанову суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_6, та зобов’язано здійснити перерахунок державної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року з урахуванням виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування касаційної скарги УПФ посилається на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, у зв’язку з чим ставить питання про скасування ухвалених ними рішень.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 4 статті 54 цього Закону, що визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності –6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з статтею 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особам, віднесеним до категорії 1, зокрема, інвалідам ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 зазначеного Закону, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"від 9 липня 2009 року № 1058-ІV, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Задовольняючи позовні вимоги, суди, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, дійшли обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції обґрунтовано та вірно застосувавши норми матеріального права, зобов’язав УПФ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6, в період із 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Доводи касаційної скарги УПФ про те, що застосування до спірних правовідносин статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"суперечить вимогам частини третьої указаної статті, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком абзацом 1 частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до цього Закону (1058-15)
, висновку судів не спростовують, оскільки чинним законодавством не передбачено іншого, крім визначеного частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"мінімального розміру пенсії за віком, а тому є можливим застосування даної величини до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 вересня 2009 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.