ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-25775/06
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бившева Л.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліна Т.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції (далі –Тернопільська ОДПІ)
на ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006
у справі № 14/18-293
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство фірма "Конист"(далі –ТОВ "Підприємство фірма "Конист")
до Тернопільської ОДПІ
про скасування податкових повідомлень-рішень.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов подано про скасування податкових повідомлень-рішень Тернопільської ОДПІ від 08.12.2005 № 0001102305/0 та № 0001201702/0 з мотивів їх прийняття з порушенням чинного законодавства України.
Постановою господарського суду Тернопільської області від 24.23.2006, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006, позов задоволено частково; податкове повідомлення-рішення від 08.12.2005 № 0001102305/0 скасовано; в решті позову відмовлено. У прийнятті названих судових актів попередні судові інстанції виходили з того, що з дня подання позивачем річного розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 01 січня поточного року відповідна сума податкового зобов’язання є узгодженою та не підлягає зміні у разі подальшого збільшення ставки цього податку. Водночас, за висновком судів, порушення позивачем як працедавцем порядку перерахунку сум доходів платників податку з доходів фізичних осіб, установленого підпунктом 6.5.2 пункту 6.5 статті 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", є підставою для здійснення податковим органом відповідних донарахувань з цього податку.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Тернопільська ОДПІ просить скасувати оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції та повністю відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "Підприємство фірма "Конист", посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права. Зокрема, в обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає, що з огляду на збільшення ставки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" (2505-15) (який набрав чинності з 31.03.2005) позивач повинен був подати уточнюючий розрахунок суми названого податку та сплачувати цей податок за новими ставками, починаючи з ІІ кварталу 2005 року.
У запереченні на касаційну скаргу ТОВ "Підприємство фірма "Конист"зазначає про правильність та обґрунтованість висновків попередніх інстанцій та просить залишити оскаржувану ухвалу апеляційного суду без змін, а скаргу –без задоволення.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що:
- Тернопільською ОДПІ проведено виїзну планову комплексну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ "Підприємство фірма "Конист", оформленої актом від 30.11.2005 № 790/23-122/14050409;
- в ході проведення цієї перевірки контролюючим органом було виявлено, зокрема:
факт сплати позивачем протягом 2005 року податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставкою, яка діяла на момент подачі товариством розрахунку цього податку станом на 01.01.2005, тоді як з 01.04.2005 було встановлено нові ставки згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" (2505-15) , що стало підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 08.12.2005 № 0001102305/0, згідно з яким позивачеві визначено податкове зобов’язання з названого податку у сумі 1111,72 грн. (у тому числі 941,72 грн. за основним платежем та 170 грн. штрафних санкцій);
здійснення позивачем як працедавцем перерахунку суми доходів платників податку з доходів фізичних осіб не за наслідками кожного окремого місячного доходу, фактично отриманого працівниками, а за даними середньомісячного доходу працівників, у зв’язку з чим за податковим повідомленням-рішенням від 08.12.2005 № 0001201702/0 позивачеві було донараховано податкове зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 787,05 грн. (у тому числі 262,35 грн. за основним платежем та 524,7 грн. штрафних санкцій).
Причиною подання касаційної скарги стало питання щодо ставок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які підлягали застосуванню платником у 2005 році.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за станом на 1 січня поточного року.
Згідно з преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відтак з набранням чинності зазначеним Законом (1963-12) уніфіковано, зокрема, порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), а також порядок та строки сплати сум податкових зобов’язань.
За змістом підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 названого Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
При цьому абзацом сьомим цієї ж норми Закону (у тій самій редакції) передбачено, що платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
В вислу вимог пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
А згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 цієї ж статті Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що податкове зобов’язання позивача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, обчислене ним у річному розрахунку на поточний рік, є узгодженим податковим зобов’язанням, яке підлягає сплаті товариством протягом такого поточного року в порядку та строки, установлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) . Відтак слід погодитися з висновком попередніх інстанцій про неправомірність донарахування позивачеві цього податку контролюючим органом з причин збільшення ставки названого податку протягом року.
Правильним є і надана судовими інстанціями правова оцінка обставин справи, відповідно до якої позивачеві було обґрунтовано донараховано відповідну суму податку з доходів фізичних осіб згідно з податковим повідомленням-рішення від 08.12.2005 № 0001201702/0 з огляду на установлений судовими інстанціями факт порушення ТОВ "Підприємство фірма "Конист"порядку здіснення перерахунку сум доходів, нарахованих працівникам у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг, який передбачено підпунктом 6.5.2 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Відповідно до частини третьої статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції відхилити.
2. Ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 у справі № 14/18-293 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.
Головуючий суддя М.І. Костенко судді: Л.І. Бившева Н.Є. Маринчак Є.А. Усенко Т.М. Шипуліна