ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" квітня 2010 р. м. Київ К-36492/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –судді Сіроша М.В.,
суддів: Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.,
секретаря - Нагорного М.В.,
за участю представників: Міністерства палива та енергетики України –Сімутіна В.В., ДП "Орджонікідзевугілля" - Костенко Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Міністерства палива та енергетики України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2009 року у справі № 2а-520/09/0570 за позовом державного підприємства "Орджонікідзевугілля" до Міністерства палива та енергетики України про визнання недійсним наказу, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2009 р. державне підприємство "Орджонікідзевугілля" звернулося в суд з позовом до Міністерства палива та енергетики України про визнання частково недійсним наказу №607 від 4 грудня 2008 р. щодо виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, за неподання звітності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що звіти за липень, серпень вересень 2008 р. направлялися простими листами вчасно позивачем не проводилися операції з погашення заборгованості за вказаний період, а 15.12.2008 р. позивач отримав повідомлення про виключення з Реєстру ПЕК. Позивач вважає, що оскаржуваним рішення порушені його права.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2009 року, позов задоволений, скасований наказ Міністерства палива та енергетики України №607 від 04 грудня 2008 р. у вказаній частині.
Справа № К-36492/09 Доповідач: Леонтович К.Г.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій Міністерство палива та енергетики України звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10.11.2005 р. (v0568558-05) державне підприємство "Орджонікідзевугілля" було внесене до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 р. (2711-15)
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 607 від 04.12.2008 р. з посиланням на норми підпункту 3.5.1 пункту 3.5 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (не надання звітності протягом трьох місяців з дня видання наказу) позивача виключено з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
На виконання вищезазначеного Закону (2711-15) Міністерства палива та енергетики України наказом від 22 грудня 2005 року № 612 (v0612558-05) був затверджений порядок надання звітності підприємствами, внесеними до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Зазначеним порядком були затверджені форми звітності та порядок її подання.
Пунктом 2.4 даного порядку передбачено, що звітність може надаватися розрахунковому центру уповноваженою особою підприємства ПЕК, яка внесена до реєстру, або рекомендованим поштовим листом із повідомленням. До звітності додається супровідний лист, який містить перелік документів. Зазначений порядок затверджений на підставі повноважень, визначених законом, та у межах повноважень відповідача, підлягає застосуванню у межах спірних відносин відповідно до пунктів 1, 3 статті 9 КАС України.
Згідно преамбули Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) він, серед іншого, визначає комплекс певних організаційних заходів, серед яких пунктом 3.5 передбачено виключення з реєстру підприємства ПЕК у випадках та в порядку, визначених цим Законом (2711-15) .
Підпунктом 3.5.1 пункту 3.5. передбачено, що у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом (2711-15) , Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, звіти за встановленими формами направлялися позивачем до Розрахункового центру простою кореспонденцією.
Підставою для виключення позивача з Реєстру відповідач визначив направлення позивачем звітів простими листами в порушення пункту 2 Порядку, саме за цих обставин вважає звіти неподаними. Колегія суддів вважає. що суди попередніх інстанцій прийшли до вірних висновків, що мало місце порушення порядку подання звітів, що не являється підставою для виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Суди попередніх інстанцій вірно зазначають, що закон підставою виключення з реєстру визначає неподання звітів, а не порушення порядку їх подання.
Таким чином, відповідач безпідставно ототожнив зазначені поняття, внаслідок чого прийняв протиправне рішення про виключення позивача з Реєстру.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання частково недійсним наказу №607 від 4 грудня 2008 р. про виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, за неподання звітності.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Міністерства палива та енергетики України залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.