ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ А-36/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого, судді: Сороки М.О.,
суддів: Гашицького О.В.,
Рецебуринського Ю.Й.,
при секретарі Мирутенко О.М.,
з участю представників: Центральної виборчої комісії Яросюк Т.А., третьої особи політична партія "Партія Регіонів"Фадєєвої Н.М., кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 –ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата на пост Президента України ОСОБА_6 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2010 року у справі за позовом кандидата на пост Президента України ОСОБА_6 до Центральної виборчої комісії, треті особи - кандидат на пост Президента України ОСОБА_4, політична партія "Партія Регіонів" про визнання незаконною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 23 січня 2010 року "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
"Про порядок реєстрації та статус офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року",
встановила:
25 січня 2010 року кандидат на пост Президента України ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання незаконною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 23 січня 2010 року "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
"Про порядок реєстрації та статус офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року".
Мотивував тим, що оспорюваною постановою встановлено подання для реєстрації офіційних спостерігачів від іноземних держав крім анкети також фотокопії сторінки паспорта або іншого документа, який посвідчує особу, на якій зазначено прізвище та ім’я відповідної особи і міститься її фотографія. Вважає, що вказаною постановою порушено вимоги статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", статті 68 Закону України "Про вибори Президента України".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням суду першої інстанції, кандидат на пост Президента України ОСОБА_6 звернулась до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, на неповне з’ясування та недоведеність обставин, що мають значення для справи, на невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить його скасувати і ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
У запереченні на апеляційну скаргу Центральна виборча комісія, посилаючись на законність судового рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2010 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 23 січня 2010 року Центральною виборчою комісією прийнято Постанову "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
"Про порядок реєстрації та статус офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року". Вказаною постановою Центральна виборча комісія встановила, що для реєстрації офіційного спостерігача разом зі зверненням подається анкета на кожну особу, яка пропонується для реєстрації офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації, встановленої форми, а також фотокопія сторінки паспорта або іншого документа, що посвідчує особу із зазначенням прізвище та ім'я відповідної особи і наявністю її фотографії.
Пунктами 1, 2 Постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
"Про порядок реєстрації та статус офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року"було затверджено Роз'яснення щодо порядку реєстрації та статусу офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року та встановлено форму анкети особи, яка пропонується для реєстрації офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації на виборах Президента України 17 січня 2010 року.
Згідно з частинами 1,2 Розділу 2 "Роз’яснення щодо порядку реєстрації та статусу офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року"до постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 79 "Про порядок реєстрації та статус офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на виборах Президента України 17 січня 2010 року" (v0179359-09)
офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо реєстрації зазначаються в зверненні, яке подається іноземними державами, міжнародними організаціями до Центральної виборчої комісії безпосередньо або через Міністерство закордонних прав України до 9 січня 2010 року включно.
При вирішенні спору у вищевказаній справі суд виходив з того, що оскаржувана постанова Центральної виборчої комісії ухвалена відповідно повноважень по наданню роз’яснень з питань застосування виборчого законодавства, не встановлює нових норм, а лише роз’яснює порядок застосування закону. Тому ЦВК при прийнятті вказаних доповнень, виконала повноваження щодо роз’яснення застосування законодавства України про вибори Президента України в частині, які нормами закону не врегульовані.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію"від 30 червня 2004 року № 1932-ІV (із змінами та доповненнями) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України (254к/96-ВР)
, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 статті 68 Закону України "Про вибори Президента України"від 5 березня 1999 року № 474-ХІV (із змінами та доповненнями) повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України.
Згідно з ч. 1 ст. 70 вказаного Закону № 474-ХІV (474-14)
офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо їх реєстрації подаються до Центральної виборчої комісії не пізніш як за сім днів до дня виборів безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.
При цьому, Законом не конкретизовано форми та змісту пропозиції щодо реєстрації офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій, а також не визначено умов такої реєстрації.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію"Центральна виборча комісія здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів, приймає обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про вибори Президента України"Центральна виборча комісія, крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15)
приймає також обов'язкові для застосування виборчими комісіями роз'яснення з питань виконання цього Закону, здійснює організаційно-методичне забезпечення їх діяльності.
Тому, на виконання вищезазначених положень Законів Центральною виборчою комісією прийнято оскаржувану постанову № 132 від 23 січня 2010 року, пунктом 1 якої передбачено, що разом зі зверненням подається анкета на кожну особу, яка пропонується для реєстрації офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації, встановленої форми, а також фотокопія сторінки паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, в якій зазначено прізвище та ім’я відповідної особи і міститься її фотографія.
Приймаючи вищезазначену постанову Центральна виборча комісія не виходила за межі вимог частини 1 статті 70 Закону України "Про вибори Президента України". Ця постанова не передбачає, що реєстрацію офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій здійснює інший суб'єкт, ніж Центральна виборча комісія; не визначає, що пропозиції щодо реєстрації іноземних спостерігачів вносяться іншими суб'єктами, ніж визначені у Законі; не передбачає, що такі пропозиції подаються в інший спосіб, ніж безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України; не встановлює інші строки для подання пропозицій для реєстрації іноземних спостерігачів, ніж не пізніш як за сім днів до дня виборів.
Закон передбачає дозвільний порядок реєстрації іноземних спостерігачів: Центральна виборча комісія, виконуючи свої повноваження щодо реєстрації іноземних спостерігачів, передбачені Законом, фактично надає дозвіл іноземним громадянам вести спостереження за проведенням виборчого процесу, а отже уповноважена встановлювати вимоги, виконання яких є передумовою надання такого дозволу.
При цьому Центральна виборча комісія як правозастосовчий орган визначила порядок застосування норм Закону, а не ввела нові норми, перебравши на себе функцію законодавця.
Відтак, доводи апеляційної скарги, що Центральна виборча комісія перевищила свої повноваження, всупереч вимог частини другої статті 68 Закону, згідно з якими реєстрація офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюється у порядку, встановленому Законом, є безпідставними.
Крім того у Додатку № 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
"Анкета особи, яка пропонується для реєстрації офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації"в анкеті була передбачена графа "Назва та номер документа, що посвідчує особу", а тому доповнення до вказаної постанови положенням про надання фотокопії сторінки паспорта або іншого документа, що посвідчує особу із зазначенням прізвище та ім'я відповідної особи і наявністю її фотографії Центральна виборча комісія фактично уточнило відомості, які необхідні для реєстрації офіційних спостерігачів. Вищевказана постанова ЦВК від 22 жовтня 2009 року № 179 (v0179359-09)
не скасована і є чинною.
Доводи апеляційної скарги про те, що при ухваленні судового рішення суд першої інстанції послався на наявність певних обставин, які під час судового засідання не досліджувались не спростовують вищевказаного.
Керуючись ст. ст. 5, 20, 172, 177, 184, 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу кандидата на пост Президента України ОСОБА_6 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.