ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" січня 2010 р. м. Київ К-10888/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.
при секретарі: Прудкій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2008 року
у справі № 2а-1021/08 (22а-3494/08)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лихачовський комбінат хлібопродуктів"
до відповідачів: 1. Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
2. Головного управління державного казначейства у Харківській області
про стягнення з Державного бюджету України суми відшкодування податку на додану вартість за квітень 2007р., -
встановив:
У листопаді 2007 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, поставлено питання про стягнення з Державного бюджету України на його користь: суми відшкодування податку на додану вартість (надалі –ПДВ) за квітень 2007р. у розмірі 664239,00грн., державне мито в розмірі 1700,00грн., оплату послуг адвоката - 35000,00грн..
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачами в порушення вимог п.п.7.7.5 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" безпідставно не було здійснено повернення з Державного бюджету України суму відшкодування з податку на додану вартість на підставі поданої позивачем декларації за квітень 2007р. із зазначенням суми ПДВ, що має від’ємне значення.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2008 року позов задоволено частково, стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2007 року у розмірі 664239,00грн., державне мито в сумі 1700,00грн.. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, на підставі наявних у справі матеріалів дійшли висновку, що враховуючи те, що Лозівською ОДПІ у Харківській області підтверджено заявлену ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень місяць 2007 року в сумі 664239,00грн. та позивачем дотримано вимоги статті 7 Закону України "Про додаток на додану вартість", отже, було підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в розмірі 664239,00грн., отже право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування діючим податковим законодавством, а саме Законом України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР) , не пов’язане і не залежить від процедури формування та направлення податковим органом до відділення державного казначейства реєстру платників, заявлених на відшкодування ПДВ. Вимоги щодо відшкодування позивачу витрат на сплату послуг адвоката залишені судом без задоволення із посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 27.04.2006р. №590 "Про граничні розміри компенсації витрат, пов’язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави" (590-2006-п) .
Не погоджуючись з рішенням попередніх судових інстанцій Лозівська ОДПІ у Харківській області звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та направити справу в цій частині на новий розгляд в суд першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Позивач знаходиться на податковому обліку в Лозівській об’єднаній державній податковій інспекції у Харківській області (Первомайському відділенні).
Товариством з обмеженою відповідальністю "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" було подано до Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період квітень 2007 року із зазначенням суми ПДВ, що має від'ємне значення у розмірі 664239,00грн. і підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України шляхом перерахування коштів на поточний банківський рахунок позивача.
П.п. 7.7.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про додаток на додану вартість" передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем у відповідності до вимог п.п.7.7.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про додаток на додану вартість" подано до Первомайського управління державного казначейства копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Відповідно до п.п.7.5, 7.6 ст.7 Закону України "Про додаток на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов’язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Контролюючим органом було проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період квітень 2007 року", про що свідчить довідка від 09.07.2007р. за №628/16-005/31691649. Вказаною перевіркою підтверджено заявлену ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень місяць 2007 року в сумі 664239,00грн., а також зазначено, що порушень щодо достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за квітень 2007 року не встановлено.
20.07.2007 року Первомайським відділенням Лозівської ОДПІ у Харківській області надано висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, яким повідомлялось, що ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" станом на 20.07.2007р. за декларацією, зареєстрованою у державній податковій інспекції 21.05.2007р. за період квітень 2007р. підлягає відшкодуванню з бюджету сума ПДВ 664239,00грн..
Відповідно до листа Лозівської ОДПІ у Харківській області №8144/10/16-011 від 15.08.2007 року - висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету направлено до Первомайського управління державного казначейства Головного управління казначейства у Харківській області у п’ятиденний термін після підтвердження суми бюджетного відшкодування.
Листом Первомайського управління державного казначейства Головного управління казначейства у Харківській області від 20.08.2007 року №02-10/675 повідомлялось, що висновок Первомайського відділенням Лозівської ОДПІ у Харківській області від 17.08.2007 року №5 на відшкодування ТОВ "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" на суму 664239,00грн. буде повернуто без виконання, оскільки підприємство не включено до списків платників ПДВ, сформованих за зверненням регіональних Державних податкових адміністрацій щодо повернення сум бюджетного відшкодування.
Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України, а зараховані суми використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з цим Законом.
Згідно з підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
За таких обставин колегія суддів касаційної інстанції вважає, що судові рішення попередніх судових інстанцій були прийняті у зв’язку з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Отже, суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області –залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2008 року в частині задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Лихачовський комбінат хлібопродуктів" –залишити без змін.
Скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 вересня 2008р. про зупинення виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008р. у справі №2а-1021/08.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.