ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Харченка В.В.,
при секретарі Мудрицькій Ю.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 29.05.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2007 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про перерахунок пенсії по інвалідності, -
встановила:
У грудні 2006 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Постановою Стахановського міського суду Луганської області від 29.05.2007 позов ОСОБА_1було задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Донецької області щодо відмови в перерахунок пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Донецької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1. пенсії у розмірі 2 928грн. з дати звернення до органів Пенсійного фонду України - 23.10.2006 та додаткової пенсії у розмірі 274,5грн. В іншій частині позову було відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2007 апеляційні скаргиОСОБА_2 та ОСОБА_3. в інтересахОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області було залишено без задоволення, а постанову Стахановського міського суду Луганської області від 29.05.2007 - без змін.
Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Стахановського міського суду Луганської області від 29.05.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2007 скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовуОСОБА_1
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області залишити без задоволення, а постанову Стахановського міського суду Луганської області від 29.05.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2007 у справі за позовомОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про перерахунок пенсії по інвалідності - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф. Загородній Судді С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка В.В. Харченко