ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" лютого 2009 року м. Київ
К-4134/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Бившевої Л.І., Степашка О.І., Карася О.В., Рибченка А.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Миколаївське"
на постанову господарського суду Миколаївської області від 24 жовтня 2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 23 січня 2007р.
у справі №6/295/06
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Миколаївське" (надалі – ВАТ "Миколаївське")
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі Миколаївської області (надалі – ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області)
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:-
У липні 2006р. позивач звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області від 20.06.2006р. №0007811501/0; №0007821501/0; №0007831501/0 про застосування штрафних санкцій за прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що штрафні санкції, нараховані за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку у 2003-2004p., тобто у період, коли були чинні нормативно-правові акти, які по різному визначали строки сплати фіксованого сільськогосподарського (надалі - с/г) податку, що припускає множинне (неоднозначне) трактування прав i обов’язків платника податку та органів державної податкової служби.
Постановою господарського суду Миколаївської області від 24 жовтня 2006р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23 січня 2007р., у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, на підставі наявних у справі матеріалів дійшли висновку, що норми Цивільного Кодексу України (435-15)
не застосовуються до податкових правовідносин. Також, до штрафних санкцій, пов’язаних із несвоєчасною сплатою податків не може застосовуватися ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами". 3 урахуванням чинного законодавства суд дійшов висновку щодо базового податкового періоду для фіксованого с/г податку - календарний квартал.
Не погоджуючись з рішенням попередніх судових інстанцій ВАТ "Миколаївське" звернулося із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Контролюючим органом було проведено невиїзну документальну перевірку позивача щодо своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування та сплати фіксованого сільськогосподарського податку, про шо складено акт №76/15-20876409 від 16.06.2006р..
Зазначеною перевіркою виявлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по фіксованому с/г податку, чим порушено п.п. 17.1.7. п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р..
За наслідками встановлених порушень прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.06.2006р. №0007811501/0; №0007821501/0; №0007831501/0 про застосування штрафних санкцій, відповідно у розмірі 50%; 20%; 10% від податкового зобов’язання з фіксованого податку 5430,86грн.; 4144,80грн.; 4548,70грн..
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно довідки №74 про включення до ЄДРПОУ ВАТ "Миколаївське" здійснює господарську діяльність у сфері с/г виробництва, є платником с/г податку.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок", платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.
Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку.
У відповідності із п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно із п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 17.1.7. п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно ст. 8 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплату фіксованого с/г податку згідно із законодавчими актами України. Обставини прострочення оплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого с/г податку підтверджено матеріалами перевірки.
Отже, суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Миколаївське"– залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Миколаївської області від 24 жовтня 2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 23 січня 2007р. – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис)
Судді (підписи)
З оригіналом згідно: Секретар Прудка О.В.