ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого – судді Леонтович К.Г.,
суддів: Фадєєвої Н.М., Васильченко Н.В., Кравченко О.О., Матолича С.В.,
при секретарі – Капустинському М.В.,
за участю представника державного підприємства "Красноармійськвугілля" Костенка В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на постанову Димитрівського міського суду Донецької області від 3 травня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2007 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області до Державної виконавчої служби у м. Димитрові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача державне підприємство "Красноармійськвугілля" про визнання дій неправомірними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2007 року управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області звернулося в суд з позовом до Державної виконавчої служби у м. Димитрові про визнання неправомірними дій старшого державного виконавця та скасування постанов відповідача про зупинення виконавчого провадження від 11.01.2007 р., 12.12.2006 р. та 18.12.2006 р..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управління Пенсійного Фонду відповідно до ст. 106 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" направило до Державної виконавчої служби у м. Димитрові вимоги про сплату недоїмки по
Справа № К-17254/07 Доповідач: Леонтович К.Г.
страхових внесках для примусового стягнення заборгованості з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" на загальну суму 1612988.42 грн., в тому числі: № Ю-465у на суму 339465,28 грн. від 04.12.2006 р.; Ю-443у на суму 186468,27 грн. від 30.11.2006 р.; №Ю-425у на суму 628647,94 грн. від 01.11.2006 р.; № Ю-404у на суму 421594,69 грн. від 31.10.2006 р.; № Ю-444у на суму 36812,24 грн. від 30.11.2006 р. До позивача 30.01.2007 р. надійшли постанови про відкриття та зупинення виконавчого провадження від 11.01.2007 р., 12.12.2006 р. та 18.12.2006 р. на підставі ст.ст 34, 35 Закону України "Про виконавче провадження" (606-14)
у зв’язку з тим, що боржник – ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" увійшов до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Під час розгляду справи судом першої інстанції до участі у справі залучене державне підприємство "Красноармійськвугілля" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача.
Постановою Димитрівського міського суду Донецької області від 3 травня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2007 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу ДП "Красноармійськвугілля" просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, постановами старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрові від 11.01.2007 р., за вимогами позивача: № Ю-465у на суму 339465,28 грн. від 04.12.2006 р., №Ю-443у на суму 186468,27 грн. від 30.11.2006 р. та № Ю-444у на суму 36812,24 грн. від 30.11.2006 р. були відкриті виконавчі провадження по примусовому виконанню про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" заборгованості по страхових внесках. Постановами старшого державного виконавця від 11.01.2007 р. було зупинене виконавче провадження по вказаних постановах про відкриття виконавчого провадження. Згідно постанови відповідача від 12.12.2006 р., було відкрите виконавче провадження по примусовому виконанню за вимогою управління Пенсійного фонду № Ю-404у на суму 421594,69 грн. від 31.10.2006 р. про стягнення з третьої особи заборгованості по страхових внесках, по якій постановою старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрові від 12.12.2006 р. було зупинене виконавче провадження. Постановою старшого державного виконавця від 18.12.2006 р. було відкрите виконавче провадження по примусовому виконанню вимоги про сплату боргу за вимогою №Ю-425у на суму 628647,94 грн. від 01.11.2006 р.. по якій постановою відповідача від 18.12.2006 р. було зупинене виконавче провадження. Підставами для закриття спірних виконавчих проваджень явилися внесення ДП "Красноармійськвугілля" до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України " Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 р..
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідач внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
і відповідно до п. 15 ст. 34 Закону України № 606 "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов’язковому зупиненню у даному випадку. При цьому суди посилалися також на п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про виконавче провадження" (606-14)
згідно якого на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4, 5 цього Закону, які передбачають заходи примусового виконання та права і обов’язки державних виконавців при примусовому виконанні рішень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з наведеними висновками судів першої та апеляційної інстанції.
При відмові позовних вимог суди наводили як підставу внесення ДП "Красноармійськвугілля" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Дана позиція судів є помилковою і не відповідає наведеному Закону, зокрема, його сфері діяльності.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач має заборгованість по несплаті страхових внесках, вказаних у вимогах позивача, що сторонами не заперечується.
Відповідно до Закону України від 09.07.03р. №1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, що набрав чинності з 01.01.2004 р., кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків і страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Згідно ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пункт 1.3. ст.1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п. 1.4. ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
, на які поширюється п.15 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов’язкового зупинення виконавчого провадження.
Аналізуючи вищенаведені норми Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
дія цього Закону поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб’єкти господарської діяльності, перераховані в 1.3. ст.1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Згідно наведених норм Закону позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник внаслідок несплати обов’язкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески не включаються до податків та інших обов’язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Виключно вказаним Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечать цьому Закону.
Виходячи з наведеного спірні правовідносини щодо стягнення страхових внесків не поширюються на вимоги ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", тому дії державного виконавця та оскаржувані постанови відповідача про зупинення виконавчого провадження, прийняті з підстав внесення ДП "Красноармійськвугілля" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
, є незаконними та підлягають скасуванню,
При встановленні наведених фактів судами першої та апеляційної інстанцій порушені норми матеріального та процесуального права, які призвели до необґрунтованого прийняття рішення, а тому постанова суду першої інстанції та ухвала суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню, як незаконні.
Згідно ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Колегія суддів прийшла до висновку, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, які необхідно скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області. Касаційний суд вважає за можливе визнати незаконними дії старшого державного виконавця державної виконавчої служби у м. Димитрово Балаценка Сергія Юрійовича по прийняттю спірних постанов, оскільки він приймав участь у справі за дорученням відповідача.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, –
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області – задовольнити.
Постанову Димитрівського міського суду Донецької області від 3 травня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2007 року – скасувати.
Позов управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області до Державної виконавчої служби у м. Димитрові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача державне підприємство "Красноармійськвугілля" про визнання дій неправомірними та скасування постанов задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича щодо прийняття: постанови від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області № Ю-465у від 04.12.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" боргу в сумі 339465,28 грн.; постанови від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-443у від 30.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 186468,27 грн.; постанови від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-444у від 30.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 36812,24 грн.; постанови від 12.12.2006 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-404у від 31.10.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 421594,69 грн.; постанови від 18.12.2006 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області № Ю-425у від 01.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 628647,94 грн. незаконними.
Постанову старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області № Ю-465у від 04.12.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" боргу в сумі 339465,28 грн.; постанову старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-443у від 30.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 186468,27 грн.; постанову старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича від 11.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-444у від 30.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 36812,24 грн.; постанову старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича від 12.12.2006 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області №Ю-404у від 31.10.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 421594,69 грн.; постанову старшого державного виконавця Державної виконавчої служби у м. Димитрово Донецької області Балаценка Сергія Юрійовича від 18.12.2006 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області № Ю-425у від 01.11.2006 р. про стягнення з ДП "Красноармійськвугілля" ВП "Шахта "Стаханова" боргу в сумі 628647,94 грн. - скасувати.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Судді: