ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого - Кравченко О.О.
Суддів: Фадєєвої Н.М., Васильченко Н.В., Матолича С.В., Леонтович К.Г.
При секретарі - Білоус А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ухвалу Дунаєвецького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.04.2007 року та на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання нечинним відмови про підвищення розміру пенсії,-
В с т а н о в и л а:
У жовтні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до Дунаєвецького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання нечинним відмови про перерахунок пенсії.
Відповідно до постанови від 03.11.2006р. та додаткової постанови від 01.02.2007р. Дунаєвецького районного суду Хмельницької області зобов'язано Хмельницький обласний військовий комісаріат перерахувати розмір нарахованої та сплачуваної пенсії і стягнуто на користь ОСОБА_1 20101 грн. 72 коп.
Постанови суду набрали законної сили та були передані на виконання. Відділом примусового виконання рішень ДВС Хмельницької області було відкрито виконавче провадження, однак вказане рішення суду комісаріатом не виконувалось з посиланням на ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет на 2007рік" та постанову Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" (1522-2006-п)
. Відповідно до ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" відділ примусового виконання рішень ДВС Хмельницької області звернувся до суду з поданням про заміну сторони у виконавчому провадженні, а саме: Хмельницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в зв'язку з тим, що відповідно до ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Постанови Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 року "Про передачу органом Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" (1522-2006-п)
військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення, з 01.01.2007року пенсії призначаються (перераховуються) та виплачуються органами Пенсійного фонду України. Дана обставина унеможливлює виконання рішення суду обласним військовим комісаріатом.
Ухвалою Дунаєвецького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.04.2007 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 року, подання задоволено. Проведена зміна боржника у виконавчому провадженні - Хмельницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення, про відмову в задоволенні подання відділу примусового виконання рішень ДВС Хмельницької області про заміну боржника у виконавчому процесі, з посиланням на неправильне застосування судами норм процесуального права. Так, касатор зазначає, що він відповідно до ст. 99 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деякими категоріям громадян" (1522-2006-п)
не є правонаступником по зобов'язанням, які виникли до 01.01.2007р.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи подання, суди обох попередніх інстанцій послались на вищенаведені нормативно-правові акти і вказали, що саме органам Пенсійного фонду України передані повноваження щодо призначення і виплати пенсій особам, відносно яких такі обов'язки виконували військові комісаріати. Проте судова колегія вважає, що суди неповно встановили фактичні обставини справи та характер правовідносин сторін. а тому дійшли передчасного висновку про обґрунтованість подання.
"Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", затверджених постановою Кабінету міністрів України №1522 від 02.11.2006р. (1522-2006-п)
визначено механізм передачі органам Пенсійного фонду України від Міноборони та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, функцій з призначення і вплати пенсій. Даним Порядком передбачено, що органи, які здійснюють призначення пенсій відповідно до цього Закону,здійснюють передачу пенсійних справ та виплатних документів, а також закриті виплатні документи за останніх три роки. Відповідно до п.2 Порядку органи Пенсійного фонду України приймають від органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, пенсійні справи, виплатні та інші документи, необхідні для виконання функцій з призначення і виплати пенсій.
Судами при вирішенні спору ці вимоги Порядку не перевірялись. Питання чи були в установленому законом порядку передані пенсійна справа та виплатні документи ОСОБА_1 від військомату до органу Пенсійного фонду і коли саме, судом не перевірено. З копії поштового повідомлення про переказ на ім'я ОСОБА_1 суми перерахованої пенсій 20102,72 грн. вбачається, що 15.01.07р. дана сума нараховувалась та надсилалась саме військоматом (а.с.19). Дана обставина також була залишена поза увагою суду.
За таких обставин висновок суду про те, що виплата перерахованої пенсії мала проводитись органом Пенсійного фонду, а не військоматом, судова колегія вважає передчасним.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 29.12.1976р. "Про судове рішення" (v0011700-76)
та ст. 159 КАС України, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Керуючись статтями 220,221,223,227,230,231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів -
У х в а л и л а:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково. Ухвалу Дунаєвецького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.04.2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 року скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді: