ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Кобилянського М.Г.,
суддів: Гуріна М.І., Нечитайла О.М., Федорова М.О., Чалого С.Я.
розглянувши в порядку попереднього розгляду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у місті Білій Церкві Київської області про перерахунок пенсії
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду у місті Білій Церкві Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2007 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи необхідно виплачувати пенсію в розмірі, яка дорівнює 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% від розміру мінімальної пенсії за віком, згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) . Оскільки розмір фактично виплачуваної пенсії був значно нижчим, він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але отримав відмову у перерахунку. Також, просив зобов'язати провести перерахунок доплати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", яка повинна бути встановлена у розмірі однієї мінімальної заробітної плати - з 01 грудня 2006 року в розмірі 400 грн.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 23 березня 2007 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2007 року скасовано постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 23 березня 2007 року. Позовні вимоги задоволені.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції. Зокрема, відповідач зазначає, що висновки суду апеляційної інстанції суперечать Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2007 року - без змін з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 цього Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи призначається у розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках, не можуть бути нижчими, зокрема по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком (частина четверта статті 54 Закону).
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Прожитковий мінімум на 2006 рік відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць складає: з 01 січня - 350 гривень, з 01 квітня - 359 гривень, з 01 жовтня - 366 гривень.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 01 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня - 380 грн., з 01 квітня 387 грн., з 01 жовтня - 395 грн.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 01 січня - 380 грн., з 01 квітня - 406, з 01 жовтня - 411 грн. Ця стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що при вирішенні даного спору необхідно керуватися положеннями ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Оскільки суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень та вчиненні процесуальних дій, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 230 КАС України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду у місті Білій Церкві Київської області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2007 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і підлягає оскарженню за винятковими обставинами у випадках, з підстав, у строки та в порядку, які визначені статтями 235- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Судді