ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.09.2006
№ К-7542/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Карася О.В. (головуючого),
Костенка М.I., Степашка О.I., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.
при секретарі: Ткачук Н.В.
за участі представників:
позивача - Чуйка С.В., відповідача - Милько С.В., Рещука О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.03.2005 та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 18.11.2005 по справі № 3/27
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Азовкабель" до Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області (Бердянська об'єднана державна податкова інспекція)
третя особа Бердянське міське управління земельних ресурсів про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Азовкабель" подано позов до Бердянської МДПI Запорізької області (далі - МДПI) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 19.05.2004 № 0000832320/0.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.03.2005 по справі № 3/27 позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 19.05.2004 № 0000832320/0 в частині визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 750 882,85 грн. (500 588,56 грн. - основний платіж та 250 294,29 грн. штрафні (фінансові) санкції). В іншій частині позову відмовив.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 18.11.2005 рішення господарського суду Запорізької області від 14.03.2005 у справі № 3/27 скасовано частково. Позов ВАТ "Азовкабель" задоволено частково. Визнано недійсними податкове повідомлення-рішення від 19.05.2004 № 0000832320/0 в частині визначення податкового зобов'язання за платежем: "5313050100; земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 874 710,03 грн. (583 140,02 основного платежу та 291 570.01 штрафних (фінансових) санкцій). В іншій частині позову відмовлено.
МДПI звернулась із касаційною скаргою на вищезазначені рішення і просить їх скасувати, а в позові відмовити. Скаржник вважає, що судові рішення винесені з порушенням норм матеріального права (п. 2 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, яким передбачено ...грошова оцінка земель за межами населених пунктів, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 1996 - 1999 роки індексується станом на 01.01.2000 на коефіцієнт 2,04). При цьому грошова оцінка наданої земельної ділянки індексується, виходячи індексу інфляції в 1996 році - 180,3 відсотках і в 1997 році - 115,9 відсотках, тому грошову оцінку земельної ділянки необхідно збільшити за 1996 рік в 1,703 рази, а за 1997 рік в 1,059 рази. Вказане роз'яснення у розгляді даної справи судами не були враховані.
Крім того, зазначає Скаржник, суди роблять хибний висновок що у довідках виданих Бердянським міським управлінням земельних ресурсів допущено подвійне застосування коефіцієнту індексації 1,8 та видані довідки не є земельно-кадастровою інформацією, що є безпідставним. Також Бердянськ МДПI не погоджується з тим що, господарський та апеляційний господарський суди стверджують, що грошова оцінка м. Бердянськ у 1996 та 1997 роках містить коефіцієнт індексації 1,80.
Також Скаржник звернувся із клопотанням про зміну назви сторони -Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції на Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію на підставі наказів ДПА у Запорізькій області від 10.01.2006 № 4 та від 21.02.2006 № 83, згідно яких Бердянська ОДПI є правонаступником Бердянської МДПI.
Позивач надав заперечення на касаційну скаргу, в якому посилаючись на ст. 13 Закону України "Про плату за землю" (2535-12) , просить судові рішення залишити без змін.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 23 Закону України "Про плату за землю" (2535-12) встановлено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (ст. 13 Закону України "Про плату за землю" (2535-12) від 03.06.1992 № 2535, в редакції Закону № 378 (378/96-ВР) від 19.09.1996, чинній на дату завершення перевірки). Юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Як встановлено судами, ДПI проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ "Азовкабель" за період з 01.04.2002 по 31.12.2003, за результатами якої складено Акт від 19.05.2004 № 107/23-221/00214511. Перевіркою, зокрема, встановлено заниження платником податків суми земельного податку за 2003 рік і визначено, що станом на 31.12.2003 ВАТ "Азовкабель" мало в землекористуванні земельні ділянки загальною площею 38,6399 га.
ВАТ "Азовкабель" надано до МДПI "Зведений розрахунок суми земельного податку на 2003 рік", згідно якому сума земельного податку складала 464 723 грн. А згідно скоригованого розрахунку з урахуванням п. 1.3 рішення Бердянської міської ради від 31.07.2003 № 13 "Про припинення права користування земельними ділянками", - сума земельного податку на 2003 рік (з урахуванням коефіцієнту індексації 1,36691) за даними підприємства на 2003 рік склала 462 802 грн.
Як зазначено в Акті перевірки, в зведеному розрахунку від 31.01.2003, суми земельного податку на 2003 рік та в уточнюючому розрахунку від 15.10.2003 податку на землю за 2003 рік, наданих до Бердянської МДПI, ВАТ "Азовкабель" було занижено суму земельного податку на 2003 рік у розмірі 660 923,45 грн. у зв'язку з незастосуванням коефіцієнту індексації 1,8 (1,703 х 1,059).
Всього сума земельного податку за даними перевірки на 2003 рік складає 1 123 725,45 грн., тому за наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.05.2004 № 0000832320/0. Згідно з пп. "б" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) та відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України (2768-14) , ВАТ "Азовкабель" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: "5313050100; земельний податок з юридичних осіб" в розмірі 991 385,18грн. (в т.ч. основний платіж 660 923,45 грн. та штрафні (фінансові) санкції-330 461,73 грн.)
Відповідно до ст. 20 Закону України від 11.12.2003 № 1378 (1378-15) "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Державний земельний кадастр визначений статтею 193 Земельного кодексу України (2768-14) як єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Коефіцієнти щорічної індексації не являються земельно-кадастровою інформацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" (783-2000-п) встановлено, що для індексації грошової оцінки земель станом на 1 січня 2000 року: до грошової оцінки земель за межами населених пунктів, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення (крім земель під торфородовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01.04.1996, застосовується коефіцієнт 2,04.
При цьому грошова оцінка м. Бердянськ проведена Київським НДПI містобудування на замовлення Бердянської міської Ради у 1998 році і затверджена рішенням сьомої сесії 23 скликання Бердянської міської ради народних депутатів від 29.04.1999 № 19 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Бердянськ". Згідно розділу "Оцінка земель різного функціонального призначення" вищевказаної грошової оцінки, коефіцієнт функціонального призначення для земель промисловості дорівнює 1,2.
Суд касаційної інстанції погоджується із висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що Порядок проведення індексації грошової оцінки земель не передбачає застосування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки за роки, попередні року проведення грошової оцінки земель, і відповідно не має підстав для застосування до такої оцінки коефіцієнту індексації у розмірі 1,8 за 1996-1997 рр. А вказаний коефіцієнт індексації слід застосовувати в тому випадку, якщо при оцінці земель населених пунктів витрати на освоєння і благоустрій території, були проіндексовані по індексам вартості основних фондів станом на 01.04.1996. Як видно з грошової оцінки земель м. Бердянська витрати на освоєння і благоустрій території розраховані в цінах 1998р., тому коефіцієнт індексації 1,8 (коефіцієнти індексації за 1996-1997р.р. в розмірах 1,703 і 1,059) не повинен застосовуватись.
Суд касаційної інстанції також погоджується з апеляційним судом про те, що останній правомірно встановив сукупний показник локальних коефіцієнтів грошової оцінки земельної ділянки ВАТ "Азовкабель" - 1,00 і на цій підставі частково скасував рішення суду першої інстанції і визнав недійсним податкове повідомлення-рішення від 19.05.2004 № 0000832320/0 в частині визначення податкового зобов'язання за платежем: "5313050100; земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 874 710,03 грн. (583 140,02 основного платежу та 291 570.01 штрафних (фінансових)) санкцій.
Таким чином, суд касаційної інстанції прийшов до висновку, що судові рішення відповідають вимогам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи, а доводи Скаржника, оскільки безпідставні і спростовуються матеріалами справи, не можуть бути підставою для його скасування, тому касаційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій не підлягають скасуванню.
Керуючись ст. ст. 160, 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 14.03.2005 та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 18.11.2005 по справі № 3/27 без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.В. Карась
Судді: М.I. Костенко
О.I. Степашко
Є.А. Усенко
Т.М. Шипуліна