ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2006 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі :
Головуючого - судді Бутенка В. I.,
Суддів : Лиски Т. О,
Панченка О. I.,
Сороки М. О.,
Мироненка О. В.,
При секретарі - Якименко О. М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворівському районі м. Одеси на рішення Суворівського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2005 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 11 жовтня 2005 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворівському районі м. Одеси про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2004 року ОСОБА_1. звернулась до Суворівського районного суду м. Одеси з позовом до УПФ України в Суворівському районі м. Одеси про перерахунок пенсії, посилаючись на те, що у березні 1998 року вона вийшла на пенсію з посади головного державного інспектора відділу документальних перевірок підприємницької діяльності - юридичних осіб Управління податкового аудиту та валютного контролю ДПI у Суворівському районі м. Одеси та їй була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) як державному службовцю. Проте відповідачем їй було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії і не враховано до суми заробітку, з якого проводиться нарахування розміру пенсії, надбавку за особливі умови праці, встановлену з 01. 01. 2003 р. Указом Президента України № 575 від 20. 06. 2002 р. "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" (575/2002) у розмірі 100 % посадового окладу, а також суму матеріальної допомоги на підставі ст.. 37-1 Закону України "Про державну службу" (3723-12) .
Рішенням Суворівського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2005 року позов ОСОБА_1. задоволено. Зобов'язано УПФ України в Суворівському районі м. Одеси провести ОСОБА_1. перерахунок розміру пенсії державного службовця, з урахуванням надбавки, встановленої Указом Президента України № 575 від 20. 06. 2002 р. "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" (575/2002) у розмірі 100 % посадового окладу, з урахуванням надбавки за спеціальне звання і вислугу років, з урахуванням матеріальної допомоги згідно з довідкою ДПI у Суворівському районі м. Одеси № НОМЕР_1 від 22. 12. 2003 р., починаючи з 01. 09. 2003 р.
Ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 11 жовтня 2005 року апеляційна скарга УПФ України в Суворівському районі м. Одеси відхилена, а рішення Суворівського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2005 року залишене без змін.
У касаційній скарзі на рішення Суворівського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2005 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 11 жовтня 2005 року, УПФ України в Суворівському районі м. Одеси ставить питання про скасування судових рішень в зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального права та ухвалення нового рішення про відмову у позові.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що право на перерахунок передбачено ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (3723-12) , за змістом якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
При цьому, на переконання суду, підлягали врахуванню надбавки, встановлені Указом Президента України від 20.06.2002 року N 575 "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" (575/2002) та матеріальна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України N 2288 від 13.12.1999 року "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" (2288-99-п) , які носять систематичний характер, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У той же час, з'ясувавши суть правовідносин сторін та визначивши відповідно до цього правові норми, що їх регулюють, суди неправильно витлумачили ці норми, у зв'язку з чим постановили незаконні рішення.
Так, в Законі України "Про державну службу" (3723-12) , до доповнення його статтею 37-1, не містилося положень про перерахунок пенсій у разі підвищення рівня оплати праці працюючих державних службовців.
З набранням чинності 4 лютого 2003 року зазначеного доповнення, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Рішення про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям приймаються Кабінетом Міністрів України. Зокрема, Урядом прийнята Постанова від 06.08.2003 року N 1207, якою заробітна плата державним службовцям підвищувалася на 32 %, що потягло перерахунок пенсій з 01.09.2003 року.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 31 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
До зазначеної Постанови внесені зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року N 581 (581-2003-п) про доповнення її пунктом 4, за змістом якого, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) , заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12) , визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Оскільки ОСОБА_1. фактично не була встановлена надбавка за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання або ранг державного службовця і надбавки за вислугу років відповідно з Указом Президента України N575/2002 від 20.06.2002 року та не виплачувалася матеріальна допомога, яка враховується в заробіток для обчислення пенсій, то це означає, що у судів, на час вирішення справи, не було законних підстав для перерахунку пенсії з врахуванням зазначених надбавок і допомоги.
Зважаючи на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то за правилами ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , оскаржувані рішення підлягають скасуванню з постановленням нового, про відмову у задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 229, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворівському районі м. Одеси задовольнити.
Рішення Суворівського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2005 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 11 жовтня 2005 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді :
(підпис) В. I. Бутенко
(підпис) Т. О. Лиска
(підпис) О. I. Панченко
(підпис) М. О. Сорока
(підпис) О. В. Мироненко
З оригіналом згідно суддя Т. О. Лиска