ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2006 року
м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого - судді Ліпського Д.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Юрченка В.В., Весельської Т.Ф., Чумаченко Т.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу приватного підприємства "Агат" на рішення Господарського суду Харківської області від 28 липня 2005 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 25 жовтня 2005 року по справі за позовом Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Агат" про стягнення штрафних санкцій за не створене робоче місце для працевлаштування інваліда, -
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2005 року Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до приватного підприємства фірми "Агат" (далі - ПП "Агат") про стягнення штрафних санкцій у розмірі 2731,25 грн. за незайняті місця для працевлаштування інвалідів у 2004 році.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 25 жовтня 2005 року залишено без змін рішення господарського суду Харківської області від 28 липня 2005 року, яким позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями ПП "Агат" звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
В касаційній скарзі ПП "Агат" просить скасувати рішення першої та апеляційної інстанції постановити нове рішення яким в позові відмовити, оскільки суд першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували норми матеріального та процесуального права, а саме : рішення не обгрунтовані та не відповідають закону, однобічно та неповно досліджені обставини справи.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши доводи касаційної скарги за матеріалами справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно форми 10-ПI "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2004 рік, що наданий ПП "Агат" до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2004 році становила 16 осіб. ПП "Агат" повинно було створити одне робоче місце для працевлаштування інвалідів, але згідно даних звіту наданого ПП "Агат" середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 інвалідів. Таким чином, сума штрафних санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2004 році, становить 2731, 25 грн.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) , встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Відповідно до п.п. 3, 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1995 р. № 314 (314-95-п) робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Відповідно до п. 5 вищезгаданого Положення, підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Пунктом 14 зазначеного Положення також передбачено, що підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) , як і інші нормативні акти із соціального захисту інвалідів, не містить положень які б звільняли підприємство від обов'язку створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів. Більш того, Конституцією України (254к/96-ВР) гарантовано кожному право на належні і здорові умови праці (стаття 43), а відповідальність за незабезпечення зазначених нормативів згідно Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) покладається на підприємство у вигляді штрафних санкцій.
Відповідно до ч. З, 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об'єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом.
Враховуючи наведене судом першої та апеляційної інстанції зроблений правильний висновок, про те, що чинним законодавством не передбачено звільнення від сплати штрафних санкцій у разі наявності чи відсутності прибутку відповідних суб'єктів господарювання, а тому ПП "Агат" зобов'язане сплатити штрафні санкції в розмірі 2731,25 грн. за не створення на підприємстві в 2004 році 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів.
Судоми першої та апеляційної інстанції повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій належним чином мотивовани і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону.
За таких обставин, коли суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішеннь та вчиненні процесуальних дій, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, ч.5 ст.254 КАС України (2747-15) , колегія суддів -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ПП "Агат" залишити без задоволення, а ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 25 жовтня 2005 року та рішення господарського суду Харківської області від 28 липня 2005 року - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.
ГОЛОВУЮЧИЙ :
СУДДI :