ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
03 липня 2008 року м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
|
Головуючого судді -
|
Сіроша М.В.
|
|
Суддів -
|
Васильченко Н.В.
|
|
|
Гончар Л.Я.
|
|
|
Матолича С.В.
|
|
|
Шкляр Л.Т.
|
|
за участю представника:
|
|
|
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
|
|
за касаційною скаргою
|
Одеського обласного відділення Фонду
соціального захисту інвалідів
|
|
на
|
постанову Господарського суду Одеської області
від 03.10.2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від
12.12.2006р.
|
|
по справі
|
№ 13/234-068034А
|
|
за позовом
|
Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
|
|
до
|
Закритого акціонерного товариства "Болградський винзавод"
|
|
про
|
стягнення 6018 грн. 54 коп.
|
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2006 року Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся з позовом до ЗАТ "Болградський винзавод" про стягнення 6018 грн. 54 коп. – суми несплачених штрафних санкцій за недотримання у 2005 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", у розмірі 5826 грн. 52 коп. та 192грн. 02 коп. пені за порушення термінів їх сплати.
Постановою Господарського суду Одеської області від 03.10.2006р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 12.12.2006р., в позові відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодилась колегія суду апеляційної інстанції, виходив з того, що Фондом соціального захисту інвалідів неправомірно були застосовані до відповідача штрафні санкції за невиконання у 2005 році, передбаченого Законом нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки свої обов’язки щодо цього він виконав належним чином, що підтверджується наявними матеріалами справи. Суд апеляційної інстанції наголосив, що при нормативі працюючих інвалідів 13 осіб на підприємстві у 2005 році було працевлаштовано 16 інвалідів. А також наголошує, що неврахування інвалідів, які відпрацювали неповний календарний рік не приймається до уваги, оскільки Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12)
не пов’язує відповідальність підприємства з тривалістю часу, протягом якого інвалід має відпрацювати на створеному підприємством робочому місці. Відповідальність підприємства настає лише у разі не створення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Не погоджуючись з рішенням судів Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального права позивач ставить питання про скасування постановлених по справі рішень та прийняття нового про задоволення позовних вимог.
Так, скаржник вважає, що виконанню відповідними органами обов’язку працевлаштування інвалідів повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, а також своєчасного подання в повному обсязі інформації про наявність вільних робочих місць за формою №3-ПН, які подавались відповідачем без відповідної інформації щодо наявності вакансій для інвалідів.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі – Закон), для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства (об'єднання), установи і організації, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Судами встановлено, що відповідач згідно поданої державної звітності "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (форма №10-ПІ поштова річна) за 2005 рік повинен був створити у 2005 році 13 робочих місць для працевлаштування інвалідів (відповідно до середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу 328 особи). Відповідно до списку працюючих інвалідів фактично на підприємстві працювало 16 інвалідів.
Керуючись вимогами ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", якими встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік та обов’язок сплати штрафних санкцій за меншу кількість працюючих інвалідів, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати, за думкою Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відповідача повинні були нараховані штрафні санкції у розмірі 4859 грн. 78 коп.
Згідно з п. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.95 р. N314 (314-95-п)
,робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участі представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
У відповідності з п.5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інваліда (п. 14 Положення).
Судами встановлено, що відповідач протягом 2005 року інформував шляхом надання звітів про наявність робочих місць та потребу у працівниках формою № 3-ПН Болградський районний центр, але вакансій для інвалідів не зазначав оскільки вважав, що норматив відповідно до ст. 19 Закону підприємство у 2005 році виконало, працевлаштувавши 16 інвалідів.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Таким чином, Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12)
покладає на підприємство обов’язок створити (пристосувати), атестувати належним чином робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомити про це органи перелічені в ч.1 ст.18 Закону, а ті в свою чергу зобов’язані направити підприємству на працевлаштування інвалідів.
Стаття 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції, яка діяла у 2005 році) не передбачала розрахунок середньооблікової чисельності працюючих інвалідів у якості підстави для сплати санкцій.
Колегія суддів відзначає, що вимоги стосовно середньооблікової чисельності інвалідів, як підстави для сплати штрафних санкцій було введено в редакції зазначеного Закону відповідно до Закону України від 06.10.2005р. №2960-ІV (2960-15)
.
Враховуючи, що судами першої та апеляційної інстанцій встановлені фактичні обставини справи, які свідчать про те, що ЗАТ "Болградський винзавод" вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, судова колегія Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про те, що суди повно з’ясували обставини справи і дали їм правильну юридичну оцінку.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225- 229 КАС України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів – залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Одеської області від 03.10.2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 12.12.2006р. – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
|
Головуючий
суддя
|
(підпис)
|
М.В. Сірош
|
|
Судді:
|
(підпис)
|
Н.В. Васильченко
|
|
|
(підпис)
|
Л.Я. Гончар
|
|
|
(підпис)
|
С.В. Матолич
|
|
|
(підпис)
|
Л.Т. Шкляр
|
З оригіналом згідно Відповідальний секретар:
Турчин Д.О.