ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2008 року № К-14463/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Карася О.В.
Маринчак Н.Є.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.06.2007 р.
та постанову господарського суду Донецької області від 11.04.2007 р.
у справі № 22/36а господарського суду Донецької області
за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго"
до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0005321640/0 від 24.07.2006 р., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Донецької області від 11.04.2007 р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.06.2007 р., задоволені позовні вимоги Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька № 0005321640/0 від 24.07.2006р.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України, просить скасувати їх та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Позивач в запереченні на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а постановлені у справі судові рішення – без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами встановлено, що відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2003 р., поданої до ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька 20.11.2003 р., Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" визначило податкове зобов’язання в сумі 350 428 грн.
21.09.2005 р. позивач надав податковому органу уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. № 100265 від 21.09.2005 р.), яким збільшив податкове зобов’язання з податку на додану вартість, визначене у податковій декларації за жовтень 2003 р., на 5 962 грн.
24.07.2006 р. ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0005321640/0, яким до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" були застосовані передбачені пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 192,40 грн.
Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення стали висновки акту перевірки своєчасності сплати податкового зобов’язання з податку на додану вартість Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" від 19.07.2006 р. № 635/15-3/03337119, яким зафіксований факт порушення позивачем вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яке полягає в несвоєчасній сплаті підприємством самостійно узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість, визначеного в уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, фактична сплата податкового зобов’язання відбулась 19.12.2005 р. платіжним документом № 3267627. Посилання на дане платіжне доручення міститься також в картці особового рахунку позивача.
Під час розгляду справи відповідач надав в матеріали справи витяг з реєстру документів по рахунку № 31211205500004 та платіжне доручення від 19.12.2005 р. № 383 на суму 1 906 583 грн.
Дослідивши вказані докази, суди встановили, що визначена в них сума грошових коштів у розмірі 1 906 583 грн. має цільове призначення, яке полягає в сплаті податкового зобов’язання за листопад 2005 р.
Здійснення відповідного платежу обумовлено ст. 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та прийнятої відповідно до цієї норми постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов’язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги" від 29.07.2005 р. № 664 (664-2005-п) .
Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлено, що у 2005 році розрахунки з погашення зобов’язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперів колишнього СРСР здійснюються за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом погашення заборгованості таких громадян, що утворилася станом на 1 вересня 2004 року, за спожиті електричну і теплову енергію, природний газ, тверде паливо, послуги водопостачання і водовідведення, квартирну плату, в рахунок податкового боргу минулих років, у тому числі розстроченого, підприємств (структурних підрозділів підприємств) житлово-комунального господарства, паливно-енергетичного комплексу та інших підприємств, що надають ці послуги, за видами податків, визначеними у пункті 24 статті 12 цього Закону, та за рахунок частини виручки від реалізації природного газу у 2000 році, що отримувалась як плата за транзит природного газу через територію України, в обсязі 6 000 000 тис. гривень по сплаті податків і зборів (обов’язкових платежів) до Державного бюджету України, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв’язку з порушенням податкового законодавства, повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під гарантію Ка бінету Міністрів України, в тому числі шляхом переводу боргу, та додаткових податкових зобов’язань підприємств, які виникають в результаті виконання цієї статті.
Зазначені розрахунки проводяться територіальними органами Державного казначейства України, які відкривають усім учасникам спеціальні рахунки.
Порядок проведення таких розрахунків та розподілу зазначеної субвенції в
розрізі місцевих бюджетів встановлюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Проаналізувавши приписи ст. 39 та пункту 24 ст. 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" суди вказали на те, що за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету здійснюється погашення податкової заборгованості минулих років та нарахованих сум податків, які виникли після проведення розрахунків згідно із статтею 39 цього Закону житлово-комунальних підприємств, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" і підприємств паливно-енергетичного комплексу з податку на прибуток підприємств (крім підприємств комунальної власності), податку на додану вартість, збору за спеціальне водокористування та з рентної плати за транзитне транспортування природного газу, яка спрямовується на розрахунки з погашення зобов’язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперах колишнього СРСР.
На виконання ст. 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова "Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов’язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги" від 29.07.2005 р. № 664 (664-2005-п) , якою затверджений Порядок проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов’язань держави за знеціненими громовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку (664-2005-п) для участі в розрахунках підприємство - надавач житлово-комунальних послуг надсилає до районної, районної в місті, міської постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків отримані від органу державної податкової служби за місцем реєстрації підписану керівником і скріплену печаткою довідку про наявність на 1 січня 2005 р. заборгованості із сплати визначених у пункті 24 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" податків і зборів (обов’язкових платежів) до Державного бюджету, яку не погашено на дату видачі довідки, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв’язку з порушенням податкового законодавства, та інші документи відповідним органам, визначеним вказаним пунктом.
В послідуючому районна, районна в місті, міська постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків проводить відповідні перевірки документів, які надходять від підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, затверджує протоколи погодження розрахунків своїм рішенням та передає їх до обласної (міської, республіканської) постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків.
Обласна (міська, республіканська) постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків складає реєстри протоколів погодження розрахунків та двічі на місяць подає їх Міністерства фінансів та надсилає до Державного казначейства затверджені та узгоджені відповідно до пункту 8 цього Порядку (664-2005-п) протоколи погодження розрахунків.
Міністерство фінансів у 3-денний строк пісня надходження реєстрів протоколів погодження розрахунків визначає обсяги відповідної субвенції з державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя для проведення розрахунків та приймає в установленому порядку рішення про перерахування сум субвенції з державного бюджету бюджету Автономної Республіки Крім, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, про що повідомляє Державне казначейство.
Відповідно до п. 12 Порядку (664-2005-п) для проведення розрахунків усі учасники відкривають рахунки в органах Державного казначейства.
Органи Державного казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, відкриті в органах Державного казначейства, для проведення подальших розрахунків згідно із затвердженими протоколами погодження розрахунків. Про результати проведення розрахунків повідомляють постійно діючі комісії.
Постійно діючі комісії на підставі отриманих повідомлень відповідно до своєї компетенції здійснюють у 2-денний строк на суму проведених розрахунків погашення розрахункових чеків з оформленням акта.
Усі учасники розрахунків у графі "Призначення платежу" платіжних доручень додатково зазначають "Стаття 39".
Як встановлено судовими інстанціями, надане суду платіжне доручення від 19.12.2005 р. № 383 оформлене відповідно до вимог вказаного Порядку (664-2005-п) і містить в собі посилання на протокол погодження від 06.12.2005 р. № 05/283. Проте, відповідний протокол податковим органом суду наданий не був, у зв’язку з чим суд був позбавлений можливості встановити, чи відбулось погашення податкового боргу з податку на додану вартість за жовтень 2003 р. в сумі 5 962 грн. за рахунок субвенції Державного бюджету України.
Таким чином, відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, податковий орган під час вирішення спору не довів суду того факту, що погашення податкового боргу позивача з податку на додану вартість за жовтень 2003 р. в сумі 5 961 грн. відбулось за рахунок державної субвенції.
В зв’язку з цим, суди дійшли до обґрунтованого висновку про безпідставність застосування спірним податковим повідомленням-рішенням до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" штрафних санкцій в сумі 1 192,40 грн. на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги стосовно порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька відхилити.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.06.2007 р. та постанову господарського суду Донецької області від 11.04.2007 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис) Рибченко А.О. Судді (підпис) Брайко А.І. (підпис) Карась О.В. (підпис) Маринчак Н.Є. (підпис) Федоров М.О.
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар Патюк А.О.