ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
|
29.01.13р. Справа № 18/5005/9803/2012
|
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний
комбінат", м. Кривий Ріг
до Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа",
м. Кривий Ріг
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ), м. Дніпропетровськ
про врегулювання переддоговірних відносин
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Матвєєва Т.В., дов. №52-16/110 від 29.12.12р.
від відповідача: Касьян І.В., дов. №8 від 21.05.12р.
від третьої особи: не з"явився
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ), про врегулювання спірних питань за проектом договору №1451 від 01.10.2012р.
Позовні вимоги обгрунтовує безпідставним ухиленням відповідача від укладення договору на постачання теплової енергії, проект якого йому було направлено 03.10.2012р.
Відповідач позов не визнає, зазначає, що основною причиною розбіжностей є ціна (тариф) договору, оскільки позивач не має права на свій розсуд застосовувати ціни на теплопостачання.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) явку представника в судове засідання не забезпечила, письмові пояснення по суті спору не подала.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 17.01.2013р. до 24.01.2013р.
29.01.2013року по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" (далі - ВАТ "ПівдГЗК") у відповідності до Законів України "Про теплопостачання" (2633-15)
та "Про житлово - комунальні послуги" (1875-15)
здійснює постачання теплової енергії Комунальному підприємству теплових мереж "Криворіжтепломережа".
03.10.2012р. позивач направив відповідачу для підписання проект договору на постачання теплової енергії №451 від 01 жовтня 2012р.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно ч.3 ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За ч.4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
22.10.2012р. позивачу надійшов підписаний відповідачем договір на постачання теплової енергії з протоколом розбіжностей.
ВАТ "ПівдГЗК" на підставі ч.7 ст. 181 Господарського кодексу України звернувся до суду для урегулювання розбіжностей пунктів 3.1. договору щодо ціни договору, яка складається з урахуванням тарифів та обсягів теплової енергії; п.4.7. щодо припинення поставки теплової енергії; п.4.11. щодо тарифів на послуги; п.4.12. щодо порядку зміни тарифів на теплову енергію; абз.6 та підпункти 1, 3, абз.7 п.6.1., абз.5 п.7.4. щодо припинення постачання теплової енергії та самовільного підключення; абз.7 п.6.4. щодо нових підключень та відключень системи теплопостачання, які є причиною збільшення або зменшення обсягу споживання теплової енергії; абз.6 п.7.4. щодо відповідальності за витікання теплоносія через несвоєчасне усунення пошкоджень; п.10.1. щодо строку договору.
Згідно ст. 1 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005р. №2633-ІV, який регулює відносини, що виникають у зв"язку з постачанням теплової енергії, постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про теплопостачання" відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За статтею 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на постачання теплової енергії затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно ст. 16 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при регулюванні господарської діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання належить встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.
Стаття 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно ліцензійних умов, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №278 від 10.08.2012р. (далі - Ліцензійні умови), ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з постачання теплової енергії.
Згідно п.2.4. Ліцензійних умов ліцензіати з постачання теплової енергії здійснюють її відпуск на потреби споживачів за тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідно до п.3.1. Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, які провадять (мають намір провадити) господарську діяльність з постачання теплової енергії, повинні дотримуватись вимог законодавства, яким регулюється діяльність у сфері природних монополій та сфері теплопостачання.
Отже, ліцензіати на постачання теплової енергії повинні користуватися тарифами, які встановлюються їм в порядку, визначеному чинним законодавством.
Стаття 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає істотні умови договору на надання житлово-комунальних послуг, якими є, зокрема, вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України).
На підставі викладеного, суд вважає, що вимоги Відкритого акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" не підлягають задоволенню, оскільки останній не довів, що при укладенні договору він користувався тарифами, встановленими уповноваженими на це органами.
Керуючись ст.ст. 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позивачу в позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 04.02.2013р.